Klarnety
Klarnety
Klarnet jest pochodną instrumentu, który w swoich utworach wykorzystywał Antonio Vivaldi, a niegdyś stosowany był także jako zamiennik dla altówki w zespołach instrumentalnych. Po dziś dzień wzbogaca swoim brzmieniem orkiestry i zachwyca barwnością, ale pojawia się także w muzyce rozrywkowej, klezmerskiej czy w jazzie, gdzie szczególnie popularna jest jego basowa odmiana.
Francuski czy niemiecki
Obecnie producenci klarnetów stawiają na dwie podstawowe aplikatury – francuską, która uważana jest za znacznie bardziej komfortową oraz niemiecką. Różnią się one też swoją budową, sposobem drążenia kanału, a nawet ściankami, takie elementy znacznie wpływają na nośność i jakość dźwięku. Jedne modele mają klapy odpowiednio po 12 i 4 klapy czy 17 i 6 klap, strojone są do B lub C, w zależności od potrzeb muzyków. Skala współczesnych klarnetów wynosi od E do G3. Powszechnie stosowane są niklowane elementy mające zabezpieczyć przed korozją czy Synthetic Wood lub polimer.
Od fleta do klarnetu
Większość dzieci, osób rozpoczynających swoją przygodę z grą na klarnecie rozpoczyna od fletu protego, potem bardziej profesjonalnego poprzecznego. Z myślą o nich powstały specjalne modele przejściowe, które łączą w sobie elementy obu instrumentów. Są bardziej skomplikowane, jednak nadal lekkie, posiadające tonalność od C1 do D2 chromatycznie. Polecane przez nas fleto-karnety od Nuvo są 3-częściowe, dzięki czemu znacznie łatwiej je składać i konserwować. Cechują się zwiększonym komfortem grania oraz zbliżoną jakością dźwięków.