Smyczki
Smyczki
Początkujący instrumentaliści często się zapominają i po koncercie czy ćwiczeniach zostawiają smyczki w nieładzie, luźno wrzucają do futerału i nie pielęgnując ich. Potem okazuje się, że profesjonalna wiolonczela czy skrzypce nie wydobywają dźwięków takich jak dawniej. Kłopot tkwi właśnie w źle dobranym smyczku lub zabrudzonym, natłuszczonym czy nie konserwowanym na bieżąco. Instrument z nim współgra i pod jego wpływem, dotknięciem wydobywa dźwięki określonej jakości. Ma to też wpływ na samą łatwość oraz przyjemność czerpaną z gry.
Smyczek dobrany idealnie
Dobry smyczek musi być dopasowany do kategorii instrumenty oraz mieć odpowiednią wielkość, by nie nadwyrężać ręki. Podobnie jak w przypadku skrzypiec czy gitary w naszym sklepie dostępne są modele 1/8, ½, ¾ czy choćby 4/4. Najlepszą jakością charakteryzują się akcesoria wykonane z drewna fernambukowego, które łączą w sobie elastyczność oraz odporność na zniszczenia, wygięcia oraz odkształcanie. Równie dobre są smyczki od Gewa Music z hebanowymi żabkami oraz naturalnym włosiem. Do altówek lepsze będą cięższe i stabilniejsze modele, a do wiolonczeli potrzebne są rozbudowane smyczki z podwójnymi żabkami, grubszym włoskiem oraz mocniejszym szpicem. Z takim solidniejszym narzędziem łatwiej będzie wydobyć dźwięk z okazałej wiolonczeli.
Autorskie rozwiązania do kontrabasu
Kontrabas, jako największy instrument smyczkowy jest także najtrudniejszy do opanowania. Tutaj niezbędne są smyczki o wzmocnionej budowie, rozpoznasz je po wklęsłym łuku, grubym pręcie oraz bardziej wydłużonym szpicu. Popularne są zarówno modele francuskie z niżej umiejscowioną żabką, jak i niemieckie, w których znajduje się ona wyżej, tuż obok charakterystycznego wycięcia.